Slot Racing

Dráhové automodelárstvo

Po anglicky SLOT RACING má nespočet rôznych foriem, medzinárodných organizácií a súťažných úrovní. Ak by sme sa venovali len pretekárskemu "slotracingu" základné rozdelenie možno urobiť podľa toho, na akých autodráhach sa preteká. 
Najrozšírenejšie sú samozrejme plastové autodráhy 4 až 8 prúdové značiek Carrera, Ninco, Scalextric, na ktorých sa preteká s bežne zakúpenými plastovými modelmi, ktoré sú cenovo najprístupnejšie. Preteky obvykle organizujú distribútori týchto značiek najmä v krajinách južnej Európy a nemajú zastrešenie medzinárodnými federáciami z dôvodu, že tieto plastové modely nie sú vyrábané podľa jednotných pravidiel.
Druhá skupina pretekov sa usporadúva na drevených autodráhach, zväčša 8 - prúdových dĺžky 30 až 50 m a jazdí sa na nich so špeciálnymi modelmi, ktoré si pretekári zväčša vyhotovujú sami. Tieto modely sú podstatne rýchlejšie, sú zhotovované podľa medzinárodných pravidiel, takže sa s nimi možno zúčastňovať i Majstrovstiev Európy a Sveta. Tie najrýchlejšie modely sú nepredstaviteľne rýchle. Svetový rekord na 1 kolo na 48 m dráhe tvaru Blue King (na obrázku vľavo) je neuveriteľných 1,374 sekundy!...

Autodráhy

Modely

Ovládače